(Видео) Фон дер Лајен: Хамас се терористи, но мора да се грижиме за цивилите во Газа

t

Тоа што Хамас го направи не е само акт на тероризам туку и војна, порача од Израел претседателката на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен.

– Добро кажавте, Хамас се терористи, но мораме да се грижиме за палестинскиот народ и неговите хуманитарни потреби. Израел има право да се брани во согласност со меѓународното хуманитарно право, а во исто време мора да се обезбеди хуманитарна помош на цивилите во Газа кои се исто така жртви на Хамас. Затоа ние како Европска комисија одобривме помош од 75 милиони евра, истакна Фон дер Лајен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јордан: Израел не може да победи

Непријателството создадено од насилството во Газа ќе…

Њујорк Тајмс: Лидерите на ЕУ во паника…

Владите на ЕУ испратиле претставници во САД…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Бугарија е најнесреќната нација во ЕУ

Истражувањето покажа дека задоволството од животот е…

Неколку израелски војници се повредени по напад…

Неколку израелски војници се повредени по напад…