Објавено на:

(Видео) Фрaнциja гo oтcтрaни знaмeтo нa EY

t

Според десничарските политичари, замената на француското национално знаме е напад врз идентитетот на земјата.
Тие од Триумфалната капија во Париз го тргнаа џиновското знаме на Европската унија, кое беше поставено за почетокот на француското претседателство со Европската унија. Ова дојде по критиките од десничарските политичари, вклучително и Марин Ле Пен.

Франција го презеде ротирачкото претседателство со Европската унија на први јануари годинава.

Таа рече дека замената на француското национално знаме е напад врз идентитетот на земјата. Еден министер од кабинетот објасни дека европското знаме на Триумфалната капија е привремено.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на проширување…

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на проширување…

Франција повеќе не е заинтересирана да разговара…

Франција повеќе не е заинтересирана за „разговор…

Уапсена француска градоначалничка, дома чувала 70 килограми…

Француската полиција ја уапси градоначалничката на градот…

Вучиќ од Париз: Стекнувањето на „рафали“ би…

Започнавме со важни средби за нашата земја,…

Вучиќ денес на средба со Макрон: 14…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во…