Објавено на:

(Видео) Франција изгуби контрола над делови на Нова Каледонија: Одекнуваат експлозии, нападнати се новинари!

t

Полицијата употреби солзавец и шок-бомби врз демонстрантите на аеродромот во близина на Нумеа додека хаосот во Нова Каледонија трае веќе шести ден, француските власти изгубија контрола над територијата.

Пет лица, меѓу кои двајца полицајци, загинаа, а стотици луѓе се повредени во судирите меѓу властите и демонстрантите за независност.

Тие беа предизвикани од гневот на предложениот нов закон кој ќе им овозможи на француските жители кои живеат во Нова Каледонија повеќе од 10 години да гласаат – што критичарите велат дека ќе го ослабне гласот на домородните Канак.

Минатата ноќ, локалните медиуми објавија дека демонстрантите на теренот на аеродромот Магента фрлале чекани и камења кон полицијата.

Полицајците одговориле со солзавец и шок-бомби.

Полицијата предупреди дека ако тоа не е доволно за контрола на ситуацијата, војската е овластена да користи смртоносно оружје.

Нумеа е под ноќен полициски час, при што секој што ќе го прекрши, предупреди дека може да се соочи со шест месеци затвор или парична казна до 895.000 француски пацифички франци (13.000 NZ $).

Портпаролот на кризната единица на владата на Нова Каледонија рече дека во земјата има доволно храна за да издржи два месеци.

Во меѓувреме, автомобили се запалени во градското собрание на Думбеа. Градоначалникот Јохан Лекурие изјави за јавната телевизија NC La Première дека е „загрижен за иднината“.

Нападнати се новинари

La Première ја зајакнува безбедноста околу своите новинари по инцидентот кога новинарски тим беше нападнат од околу 20 лица со качулка.

Новинарката рече дека таа и операторот на камерата биле нападнати вчераутро во близина на центарот на Нумеа.

Мажите им наредиле да си заминат, а потоа ги скршиле стаклата на нивниот автомобил, изјави репортерот за новинската агенција АФП.

Тие, исто така, му ја грабнале камерата од рацете на снимателот и му се заканувале со камен.

Новинарите не се повредени, а биле спасени од возач кој поминувал.

Директорот на содржината на вестите на La Première, Оливие Желин, изјави за АФП дека новинарите на станицата ќе бидат придружувани од безбедносни агенти до дополнително известување.

„Сега ќе земеме луѓе да ги заштитат тимовите за време на снимањето, покрај класичната заштита во овој тип на ситуации – шлемови и панцири“, рече тој.

Во меѓувреме, Корали Кочин рече дека нејзиниот сопруг, репортер на АФП, ги фотографирал изгорените урнатини на продавница кога маж почнал да фрла камења по него.

Вчера беше нападнат и практикант кој работел со Кочин во локалниот медиум La Première.

Таа, исто така, била спасена од возач кој поминувал, но во тешкото искушение ги изгубила своите работи.

„Целосна воена зона“


Жител на Портес де Фер, во центарот на Нумеа, рече дека е страшно да се види како се одвива хаосот.

Хари Сајмон изјави за RNZ Pacific дека бизнисите, куќите, автомобилските компании и фабриките во областа се сите изгорени.

Тоа беше „многу застрашувачка сцена испрекината со звукот на истрели кои ја прекинаа ноќната тишина“, рече тој.

Имаше „заканувачко чувство на опасност што се наѕираше во воздухот“, рече тој.

Во текот на ноќта луѓето шетаа по улиците со пиштоли, палејќи згради и разменуваа оган со полицајците.

Сепак, од доаѓањето на првата група воени полицајци (жандарми) во средата, ситуацијата малку замре, рече тој.

Жителите не очекуваа дека насилството ќе ескалира толку брзо и беа фатени без претпазливост, рече тој.

„Кога станавме целосно свесни за сериозноста на ситуацијата во понеделникот вечерта и, поконкретно во раните утрински часови во вторникот, веќе беа поставени блокади на патиштата“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(0:1) Австрија си даде автогол, Франција ги…

Репрезентацијата на Франција потешко од очекуваното ја оправда фаворитската…

Анкета: Само 24 отсто од Французите му…

Само 24 отсто од Французите велат дека…

Макрон: Нема да поднесам оставка!

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Макрон распиша предвремени избори по поразот на…

Францускиот претседател Емануел Макрон ја објави одлуката…

Француски државјанин приведен во Москва: Осомничен е…

Француски државјанин осомничен за собирање информации за…