Објавено на:

(Видео) Хаос во Иран: Убиени се 5 лица, вака изгледаат протести за парче леб – тепање по маркетите и инфлација од 300 отсто

t

Според извештаите на медиумите, пет лица загинаа во протестите што го зафатија Иран поради зголемените цени на храната. Официјални лица во Техеран не дадоа потврда за потенцијални жртви.

Немирите уследија по одлуката на владата да ги намали субвенциите за увоз на храна, како дел од пакетот за штедење што го откри претседателот Ебрахим Раиси претходно оваа недела. Мерките имаат за цел да ја спасат економијата погодена од санкциите, а исто така и да ја зголемат инфлацијата, што беше отежната со украинскиот конфликт.

Укинувањето на субвенциите резултираше со драматично – до 300 отсто – зголемување на цените на секојдневните производи, како што се маслото за јадење, пилешкото, јајцата и млекото.

Иранската влада вети дека ќе ги заштити граѓаните со ниски приходи од инфлацискиот шок со месечни средства за готовина, но ситуацијата ги остави потрошувачите да се борат да купат основни производи, а долгите редици се појавуваат пред продавниците за храна низ целата земја.

Антивладините собири ги зафатија иранските градови, вклучувајќи ги Доруд, Фарсан, Џунеган, Боруџерд, Чоличе, Дехдашт и Ардебил. На дел од собирите настана хаос, а продавниците беа запалени.

Во неделата, финансираната од Саудиска Арабија телевизиска станица „Иран интернешенел“, повикувајќи се на непотврдени објави на социјалните мрежи, рече дека од петокот пет лица се убиени за време на протестите, а непроверено видео на Твитер очигледно го покажува моментот кога еден од нив бил застрелан.

Првата смртност била пријавена во петокот. Омид Солтан (21) наводно бил застрелан од безбедносните сили во западниот град Андимешк.

Десетици луѓе се уапсени, според официјалната новинска агенција ИРНА, која не даде информации за жртви.

Официјалната стапка на инфлација во Иран изнесува околу 40 отсто со речиси половина од 82-милионското население на земјата сега живее под прагот на сиромаштија.

Од почетокот на рускиот воен напад врз Украина на крајот на февруари, цените на храната вртоглаво пораснаа ширум светот, предизвикувајќи стравувања од глобална криза со храна.

Русија и Украина се два од најголемите светски извозници на земјоделски производи. Според Конференцијата на Обединетите нации за трговија и развој (UNCTAD), двете земји претставуваа 53% од светската трговија со сончогледово масло и семиња и 27% од светската пченица пред почетокот на конфликтот.

УНКТАД претходно предупреди дека сите земји ќе бидат погодени од кризата. Зголемувањето на цените на храната и горивото „ќе ги погоди најранливите во земјите во развој, ставајќи притисок врз најсиромашните домаќинства кои трошат најголем дел од нивниот приход на храна, што резултира со тешкотии и глад“, рече организацијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Бугарија да ги гарантира правата на македонското…

На македонските малцински групи во Бугарија им…

(Видео) Погледнете ја бламажата на Баерн од…

Актуелниот шампион, Баерн Минхен го доживеа најголемиот…

Путин: Западот се обидува да ја разбие…

Западот се обидува да ја разбие Русија,…

Таткото на Вања се распрашувал за камерите:…

Една хрватска новинарска екипа разговарала со експерти…

Вучиќ-Радев: Со Бугарија можеме дополнително да ги…

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, во…