Објавено на:

(Видео) Цивили од Северодоњецк: Во фабриката “Азот” има огромен број странски платеници

t

Во хемиската фабрика Азот во Северодонецк, која ја држат украински милитанти, има многу странски платеници, изјавија за РИА Новости цивили кои успеале да побегнат од засолништето за бомби во фабриката.


Ана и нејзината снаа Алина со децата два месеци (од 5 април) живееле во подрум во близина на таканаречениот втор пункт на „Азот“ откако граната ја погодила нивната куќа.

Во фабриката, таа го сврте вниманието кон странските борци.
„Многу платеници, многу. Колку имаше, не знам, тие се одвоија од останатите. Најчесто разговараа меѓу себе на англиски. И на други странски јазици“, рече Ана.

Странските и украинските милитанти не дозволуваа цивилите да ги напуштат подрумите.

„Ни објаснија дека надвор е опасно, се случува некакво чистење. Не излегувајте до вечер“, додаде таа.
На Азот не им било дозволено да влезат и машките роднини на Ана и Алина кои сакале да им донесат храна. Меѓутоа, на 10 јуни, кога вниманието на милитантите ослабнало, жените успеале да излезат.

Според нив, тие морале да ја напуштат фабриката пеш, заедно со децата. „Имам две деца, Алина има дете. Две години, пет години и осум. Но ништо“, рече Ана.
Сега тие се наоѓаат во соседното село Новаја Астрахан.


Борбите за Северодоњецк траат од почетокот на мај. Минатата недела министерот за одбрана Сергеј Шојгу најави целосно ослободување на станбените области на градот.
Во средата, од 08:00 часот по московско време до 20:00 часот, руската страна обезбеди хуманитарен коридор на север кон градот Сватово во Луганската Народна Република за евакуација на цивилното население од територијата на Азот. Сепак, украинските милитанти го нарушија овој процес со прекршување на примирјето и гранатирање на станбени области на Северодонецк.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Реприза: Падна “Азот” – фабриката е целосно…

Територијата на индустриската зона „Азот“ во Северодоњецк…

Реприза на Азовстал: Нацистите во фабриката “Азот”…

Украинските милитанти кои се засолниле во фабриката…

Евакуацијата на цивилите во Азот е невозможна

Евакуацијата на 568 цивили кои се засолнети…

Дефинитивно е новиот “Азовстал”: На територијата на…

До илјада украински националисти се наоѓаат на…

(Видео) Цивили од Северодоњецк: Во фабриката “Азот”…

Во хемиската фабрика Азот во Северодонецк, која…