Објавено на:

(Видео) Шок во Франција: Сериски силувач и убиец се појави на ТВ квиз, а го барале 30 години

t

Франсоа Веров изгледа опуштено додека учествува во квизот „Tout le monde veut prendre sa place“, откако беше во бегство цели 30 години, објави Сан.

Веров силувал најмалку тројца малолетници и се верува дека до крајот на 90-та година извршил 31 убиство и силување.

Неговиот најозлогласен случај беше Сесил Блох (11), која беше силувана пред да биде убиена во подрумот на нејзиниот стан.

Сепак, повеќе од две децении подоцна, пензионираниот полицаец се појави опуштено додека зборува со француски водител на националната телевизија.

На видеото се гледа како Веров стои гордо без знаци на непријатност додека водителот го најавува како „Франсоа од Ла Гран-Мот“.

Во текот на емисијата, Веров зборува за својот живот како полицаец, а објасни и како бил полицаец пред да се приклучи на урбаната полиција, а потоа и на мото бригадата во 80-тите.

Потоа бил накратко суспендиран поради инцидент во кој учествувала проститутка – но високите офицери набрзо му дозволиле повторно да се приклучи на силите.

За време на квиз-рундата, Веров не успеал точно да одговори на две прашања со општи знаења за Олимпијадата и вакцинацијата против туберкулоза и беше елиминиран од играта.

Морничави снимки од шоуто во 2019 година протекоа од Маријана, списание кое подоцна го откри вистинскиот идентитет на Веров.

Неговото појавување на француската национална телевизија се сметаше за показател дека серискиот убиец, кој во тоа време бил во бегство 30 години, не се обидел да го скрие својот идентитет.

Со текот на годините, истражителите верувале дека осомничениот за злосторствата можеби бил дел од жандармеријата – полицијата задолжена за внатрешна безбедност – и го утврдиле неговиот ДНК профил.

Жртвите кои ги преживеале нападите рекоа дека тој им ја покажал својата значка и се идентификувал како полицаец.

Во 1986 година, полицијата објави скица на осомничениот врз основа на сведочење на жртвите. Но, полицијата никогаш не успеала да го фати серискиот убиец и покрај тоа што се појавил на телевизија.

Неговото ужасно минато се појавило дури кога се самоубил во 2021 година.

По неговата смрт, полициската истрага го поврзала со 31 силување и убиство што ги извршил во Париз во 80-тите и 90-тите години.

Веров, кој тогаш имал 59 години, оставил белешка пред да се самоубие во станот каде што се предозирал, велејќи ѝ на сопругата дека „носи луд бес што го направи криминалец“.

„Имаше моменти кога не можев да издржам и морав да уништам, извалкам, убијам некој невин“, напишал тој.

Во писмото, Веров се осврнал и на „минатите импулси“ – и ги признал убиствата без детали за жртвите или околностите.

Тој напишал дека престанал да ги прави овие злосторства во 1997 година.

Примерокот од ДНК земен од Веров потврдил дека тој е убиецот што го барала полицијата откако Сесил Блох беше убиена во Париз во 1986 година.

Веров на денот на самоубиството сварил ручек, попладнето дремел како и обично и рекол дека оди на возење велосипед.

Велат се самоубил затоа што се плашел да не биде уапсен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Екстремната десница води на предвремените избори во…

Екстремно десничарскиот Национален митинг (РН) на Марин…

(0:1) Австрија си даде автогол, Франција ги…

Репрезентацијата на Франција потешко од очекуваното ја оправда фаворитската…

Анкета: Само 24 отсто од Французите му…

Само 24 отсто од Французите велат дека…

Макрон: Нема да поднесам оставка!

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Макрон распиша предвремени избори по поразот на…

Францускиот претседател Емануел Макрон ја објави одлуката…