(Видео) Јакимовски: Мој услов за да дадам мандат за формирање на Влада е да се дадат гаранции дека нема да се менува Уставот

t

Доколку Јакимовски биде шеф на државата нема да го даде мандатот за формирање на Влада доколку не дадат гаранции дека нема да го променат Уставот на Република Македонија со цел внесување на Бугарите во Уставот.

– Мој услов за да дадам мандат за формирање на Влада, како претседател на Република Македонија, е да се дадат гаранции дека нема да се менува Уставот на Републиката! – истакна Јакимовски во гостувањето во „Само интервју“.

ЛИНК од видеото

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Милошоски: Во новата влада најверојатно ќе учествуваат…

По вчерашното прегласување, речиси е познат новиот…

Влада: Да се запре рушењето на стадионот…

Владата синоќа на седница донесе одлука да…

ВМРО-ДПМНЕ очекува нова влада до средина на…

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски кој…

Kaсами за новата влада: Етничката припадност не…

Претседателот на Движење Беса, Биљал Касами денеска…

Албанската коалиција „Вреди“ денес на преговори во…

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на…