(Видео) Џафери со панцир ја посети Украина, ќе се сретне и со Зеленски: Сликите потсетуваат на Косово и Сребреница, ова е геноцид

t

На покана на претседателот на Собранието на Украина, Руслан Стефанчук, претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска е во посета на Украина, каде што допатувал со воз преку Полска во раните утрински часови, информира неговиот кабинет. Истовремено, во посета на Украина денес се и претседателите на Парламентите на Романија и Швајцарија.

Џафери ги посети градовите Буча и Ирпин и пистата во Хостомел, кои се разурнати од воените дејствија, по што заедно со другите претседатели на Парламенти дадоа заеднички изјава.

„Секако особено ми е задоволство и ја прифатив поканата и лично да ги посетам Буча и Ирпин за лично да ги согледаме последиците од она што е инвазија на Руската федерација врз Украина. Секако, моето присуство е симбол на лична, институционална и поддршка на граѓаните на Република Северна Македонија за народот на Украина и институциите на Украина. На нас од Западен Балкан ни се свежи сеќавањата од ваквите слики што ги гледавме не подолго од две децении претходно, свеж ни е Речак во Косово, свежа ни е Сребреница во Босна и Херцеговина и секако мислам дека ние најдобро ве разбираме и знаеме што значат овие слики што ги гледаме овде“, рече Џафери.

„Јас оттука можам да порачам дека лично ќе се залагам институциите и граѓаните на Република Северна Македонија да ја пружат сета можна поддршка која што ќе стои на располагање заедно со нашите партнери од Европската унија и меѓународната заедница. Секако, лично ќе се залагам овие слики да го добијат правото име што им следува, а тоа е геноцид и ништо друго.“ Оваа посета на претседателот Џафери е прва од овој вид на висок претставник од регионот и прва посета од сите нивоа на власт во Република Северна Македонија. Во рамките на посетата Претседателот Џафери ќе има и обраќање на Конгресот на локалните и регионални совети под претседателство на Претседателот на Украина, Володимир Зеленски“, додаде спикерот на македонскиот парламент.

Извор: Слободен печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…

Борел се закани со нови санкции: Ако…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Како Европа ги згрижи украинските бегалци? Сè…

Украинските бегалци сѐ повеќе се мета на…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…