Објавено на:

(Видео) Џонсон од Киев: Украинците жестоко ќе се борат, нека размислат руските мајки

t

Зборувајќи со своите министри пред патувањето, Џонсон рече дека ситуацијата е „многу загрижувачка“. „Нема индикации за деескалација во ситуација кога повеќе од 100.000 руски војници се наоѓаат на границите на Украина“, рече Џонсон пред неговото патување во Киев.

По средбата со Зеленски на прес-конференција во Киев, британскиот премиер рече дека Обединетото Кралство, заедно со своите сојузници, е подготвено да воведе санкции кон Русија „штом првата руска чизма зачекори на територијата на Украина“.

„Од клучно значење е Русија да тргне на дипломатски пат“, рече Џонсон, додавајќи дека трупањето руски сили на границата е „веројатно најголемиот чин на непријателство кон Украина во нашите животи“.

Тој додаде дека вооружениот конфликт ќе има висока цена: „Украинската војска ќе се бори. Ќе пружи жесток, крвав отпор. Мислам дека мајките во Русија треба да размислат за тоа“, рече Џонсон, пренесува Индепендент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Граничната област Газа со Египет под контрола…

Според извештаите на израелските медиуми, израелската армија…

Денеска се празнува Светиот апостол Андроник

Еден од седумдесетте. Роднина на светиот апостол…

Претпладне сончево, попладне локален пороен дожд и…

Времето денеска ќе биде сончево и топло…

Борел: Европа се соочува со две војни…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Вонредна состојба во Исланд по новата ерупција…

Поради новата вулканска ерупција што почна денеска…