Викендов на “Криволак” ќе започне најголемата воена вежба што се реализирала во нашата држава

t

На армискиот полигон „Криволак“ денеска ќе биде одржан брифинг за вежбата „Swift Response 22“, што ќе започне викендов и која и е досега најголемата вежба што се реализира во земјава.

– Вежбата има особено значење за нашата Армија во однос на споделување на знаења, способности и вештини, зголемување на интероперабилноста и оспособеноста за заедничко дејствување со сојузничките вооружени сили во изведување на овој вид на операции, како и демонстрирање на капацитетите на АП „Криволак“ за изведување и на ваков вид на воени вежби, информираат од Министерството за одбрана.

Како што посочуваат, на брифингот ќе бидат презентирани сите можности за медиумско покривање на вежбата, а медиумите подетално ќе бидат информирани и за целта и учесниците на вежбата.

По брифингот, министерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорката на Обединетото Кралство Рејчел Галовеј, ќе дадат изјави за медиуми.

Извор: Сител ТВ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петровска и Агелер денеска на Криволак: Вежба…

На армискиот полигон „Криволак“ денеска ќе биде…

Целосно е изгаснат пожарот кај Криволак: Ова…

„Два тима на ДЗС се на тешко…

(Видео) Ангелов: Во гасење на пожарот кај…

Во видео изјава за медиумите, директорот на…

(Видео) Најнови информации за пожарите во Македонија:…

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов преку Фејсбук…

(Фото+видео) Три големи пожари утрово, најголемиот кај…

Рано утрово, директорот на ЦУК Стојанче Ангелов…