Висок украински командант: Русија напаѓа на сите фронтови

t

Ситуацијата на бојното поле останува тешка за Киев, изјави генерал полковник Олександр Сирски.

Руските трупи ги напаѓаат украинските позиции во сите области долж линијата на фронтот, изјави командантот на копнените сили на Украина, генерал полковник Александар Сирски.

Во објавата на Телеграма во неделата, Сирски призна дека „оперативната ситуација на исток останува тешка“ и дека руската војска „не престанува да спроведува офанзивни операции на целиот фронт“.

Тој додаде дека одржал состанок со колегите украински команданти, кои биле „во дефанзива во источниот правец“, за да ја анализираат ситуацијата и да планираат понатамошни чекори.

На собирот беа донесени одлуки „да се обезбеди одржливост на нашата одбрана, да се зачуваат животите на нашите војници и рационално да се користи муницијата“, нагласи Сирски.

Претседателот Владимир Зеленски кон крајот на ноември објави дека украинските сили ќе се префрлат од напад на градежно утврдување, признавајќи дека многу нагласената контраофанзива на Киев, која започна на почетокот на јуни и имаше за цел да го пресече рускиот копнеен мост кон Крим, заврши без успех.

Според руските проценки, Украина изгубила над 125.000 војници и 16.000 парчиња тешка опрема во неуспешните обиди за напредување во изминатата половина година.

Зеленски, исто така, минатиот месец се пожали дека испораките на западната артилерија до силите на Киев „навистина се забавиле“ откако Израел ја започна својата воена операција во Газа како одговор на нападот на Хамас на 7 октомври.

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден неодамна предупреди дека средствата за Киев речиси се исцрпени, при што обидите на Белата куќа да протурка „национален безбедносен пакет“ од 106 милијарди долари за Украина и Израел беа блокирани од тврдокорните републиканци.

Украински артилериец изјави за Тајмс минатата недела дека престанал да гаѓа помали руски единици со цел да ги зачува гранати, кои сега се користат само во „критични ситуации“.

Спротивно на тоа, рускиот претседател Владимир Путин во неделата рече дека одбранбената индустрија на земјата „добива импулс“ и дека може да го зголеми производството повеќекратно поради конфликтот со Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…