Владата конечно призна дека е надлежна за обезбедување на толинска енергија за скопјани

t

Владата која 5 месеци не донесе мерки за справување со енергетската криза и се обидуваше да ја префрли одговорноста во однос на обезбедувањето на сигурност за снабдување со топлинска енергија за 54.000 домаќинства во Скопје, вечерва со носење на само една уредба го реши проблемот со студот кој скопјани го чувствуваа секојдневно изминатите денови.
Ваквата одлука на Владата да обезбеди топлинска енергија преку ЕСМ само го потврдува фактот дека сепак надлежноста е кај Владата и дека можело да се реши за еден ден.

Вечерва Фатмир Битиќи и Крешник Бектеши го соопштија планот преку кој скопјани ќе имаат топлинска енергија, односно парно во домовите до крајот на грејната сезона. После неколку недели преписки и неосновани препукувања, Битиќи и Бектеши се побија самите себеси и признаваат дека сепак Владата е таа која што мора да го реши проблемот на 54.000 домаќинства.

Проблемот со топлинската енергија најверојатно веќе од утре ќе почне да се решава, но извесен период скопјани смрзнуваа единствено поради суетите на поединци од Владата и СДСМ, на кои политикантството им е поважно од одговорноста да ги решаваат проблемите на граѓаните, реагираат граѓаните на социјалните медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Милошоски: Во новата влада најверојатно ќе учествуваат…

По вчерашното прегласување, речиси е познат новиот…

Влада: Да се запре рушењето на стадионот…

Владата синоќа на седница донесе одлука да…

ВМРО-ДПМНЕ очекува нова влада до средина на…

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски кој…

Kaсами за новата влада: Етничката припадност не…

Претседателот на Движење Беса, Биљал Касами денеска…

Албанската коалиција „Вреди“ денес на преговори во…

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на…