Владата нема да ја добие поддршката од сите пратенци, Изет Меџити нема да гласа за предлогот на Ковачевски

t

Новата влада на чело со лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски, за која викендов расправаат пратениците, се очекува вечерва да биде изгласана од страна на пратениците од парламентарното мнозинство.

Меѓутоа, според информации на Фокус, владата нема да ја добие поддршката од сите 64 пратеници, колку што имаат СДСМ, ДУИ, Алтернатива и „помалите“ владејачки партнери.

Изет Меџити не се согласувал со дел од кадровските решенија во новата влада, а познато е дека до пред извесен периот екс-градоначалникот на Чаир имаше и отворен конфликт со неговата матична партија ДУИ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Милошоски: Во новата влада најверојатно ќе учествуваат…

По вчерашното прегласување, речиси е познат новиот…

Влада: Да се запре рушењето на стадионот…

Владата синоќа на седница донесе одлука да…

ВМРО-ДПМНЕ очекува нова влада до средина на…

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски кој…

Kaсами за новата влада: Етничката припадност не…

Претседателот на Движење Беса, Биљал Касами денеска…

Албанската коалиција „Вреди“ денес на преговори во…

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на…