Објавено на:

Дали влегувањето на Украина и Грузија во НАТО би значело војнa?

t

Хистеријата во медиумите за намерите на Русија да ја нападне Украина е обид да се оттргне вниманието од барањето што Москва го упати до НАТО, изјави новинарот во „Бугарското национално радио“, Петар Волгин.
„Светот што живееше во времето на апсолутна американска хегемонија повеќе не постои. Сега постои свет во кој земји како Русија и Кина имаат еднакви улоги, а САД не можат да се однесуваат како што се однесуваа на почетокот на 1990-тите“, рече Волгин во интервју за Поглед.
Според него, Москва разбира дека НАТО никогаш нема да се согласи со барањето за повлекување на силите на Алијансата од одредени земји, но ќе постигне нешто друго: НАТО ќе се согласи со барањето да не ги прифати Украина или Грузија во своите редови.
„Нема да можат да ги прифатат, бидејќи тоа навистина би значело војна“, убеден е Волгин.
Тој ја коментираше и ситуацијата во која се најде Бугарија. Тој го привлече вниманието на изјавата на премиерот Кирил Петков, кој рече дека Бугарија го направила својот избор во 2004 година кога станала членка на НАТО.
Според Волгин, тоа би било точно доколку се одржи референдум и мнозинството граѓани рекле дека сакаат да се приклучат на НАТО, но Бугарија не направила таков избор.
Тој посочи дека земјата влезе во Алијансата, бидејќи тоа беше услов за влез во ЕУ, а во тоа време немаше закана од воен конфликт. Меѓутоа, како што вели, поради реалната можност за борба против многу развиена воена земја денес, се повеќе Бугари се прашуваат дали членството во воениот блок било вистинскиот избор на цивилизацијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…