ВМРО-ДПМНЕ бира нов извршен комитет: Кои имиња се споменуваат?

t

ВМРО-ДПМНЕ го закажа ЦК кој треба да избере нови потпретседатели и нов состав на ИК.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе има четворица потпретседатели, според информациите не се очекува промена на Николоски и Мисајловски, туку проширување на составот со уште двајца.

Имињата се чуваат во тајност, но се очекува жена да има во потпретседателската четворка, но и еден од актуелните градоначалници.

Извршниот комитет ќе биде исто така проширен, но и дел од актуелните членови ќе бидат сменети, неофицијално се споменуваат Вело Марковски, Коце Трајановски, Трајко Славески, а како нови членови се споменуваат поранешните функционери Илија Димовски, Марјан Ѓорчев.

Мицкоски во интервју за ТВ 24 најави и изненадувања и надворешни членови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДПМНЕ почна да соработува со Сорос

Фондацијата на Џорџ Сорос, "Отворено општество", донира…

Кочо Анѓушев ја заокружи милијардата која Мицкоски…

Зборовите "јадете колачиња" во "Ако немате леб,…

Каевски: Неучество во техничка Влада на ВМРО-ДПМНЕ,…

Евентуално неучество на ВМРО-ДПМНЕ во техничката Влада…

МНОГУ Е БЕЛО ВО „БЕЛАТА ПАЛАТА“! Соработникот…

Градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков од…

Ковачевски ќе биде носител на пратеничка листа…

Премиерот Ковачевски вечерва во интервју за "360"…