Внатрешните несогласувања во ЕУ се пречка за 54-те милијарди евра за Украина

t

Компромисот во блокот е попречен од подемот на екстремно десничарските партии во Европа и финансиската криза во Германија.

Споровите околу заедничкиот буџет на ЕУ може да ја остават Украина без 50 милијарди евра (54,3 милијарди долари) ветени од блокот, објави во неделата „Фајненшл тајмс“. Договорот е попречен од победата на екстремната десница на холандските избори минатиот месец и буџетската криза во Германија како резултат на судската одлука за неискористените средства за пандемијата, пишува весникот.

Пред самитот во Брисел за помалку од две недели, на кој ќе се разговара за долгорочниот буџет на ЕУ, како и за поддршката за Украина, 27-те држави на блокот се „далеку од постигнување договор“, соопшти ФТ, цитирајќи неименувани официјални претставници. .

Еден извор од претставниците на ЕУ рече „тоа е момент на вистината“, посочувајќи дека „ако кажете дека стоите покрај Украина, треба да се искачите на плочата“. Во исто време, друг функционер, наводно, рекол дека договорот за буџетот на блокот ќе биде „многу, многу тежок“.

Во четвртокот, комесарот за буџет на ЕУ, Јоханес Хан, рече дека Германија во моментов е „толку расеан од нивните домашни прашања што не наоѓаат време да се занимаваат со [буџетските прашања на ЕУ]“. Меѓутоа, неколку дена претходно, германскиот канцелар Олаф Шолц рече „не смееме да се откажеме од нашата поддршка за Украина“, иако неговата земја се соочува со енергетска криза.

Холандските избори минатиот месец завршија со неочекувана победа на екстремно десничарската Партија на слободата (ПВВ), која, меѓу другото, повикува на запирање на воената и финансиската поддршка за Украина и не ги поддржува санкциите на ЕУ кон Русија.

Во петокот, унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој постојано повикуваше на прекин на огнот и мировни преговори во Украина, рече дека ЕУ треба прво да потпише договор за стратешко партнерство со Киев во период од пет до десет години, наместо да започне преговори за членство. Претходно, тој го блокираше пакетот помош од 50 милијарди евра од ЕУ за Украина, велејќи дека стратегијата на блокот за конфликтот „пропаднала“.

Позицијата на Унгарија за барањата на Киев од ЕУ може да предизвика „политичка криза“ на самитот на 14 декември во Брисел, објави Политико минатата недела.

Од почетокот на јуни Украина води контраофанзива против Русија, но допрва треба да постигне значајни резултати. Според шефот на руското Министерство за одбрана, Сергеј Шојгу, од почетокот на декември Киев изгубил повеќе од 125.000 службени лица и 16.000 единици тешко вооружување.

За време на вонредниот самит на Г20 минатиот месец, рускиот претседател Владимир Путин рече дека Москва никогаш не ги одбила мировните преговори со Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Камала Харис најави нова помош за Украина…

Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави…

Украина и Молдавија ги почнуваат пристапните преговори…

Амбасадорите на земјите-членки на Европската Унија постигнаа…

(Видео) Арсовски: ЕУ нема да пропадне без…

Целосно се во право оние кои се…

Предлозите на Путин за мир во Украина…

Лидерите на Г7 не разговараа за предлозите…

Володин: Конференцијата во Швајцарија нема никаква смисла,…

Одреден број пратеници на украинската Врховна рада…