Возел со 2,5 промили алkoxoл: 14 пијани возачи регистрирани во Охрид

t

МВР информира дека синоќа била спроведена неколкучасовна сообраќајна контрола во Охрид и дека за тоа време со дрегер – уред биле регистрирани 14 возачи кои биле под дејство на алкохол. Во исто време спроведена е контрола во Штип, каде се регистрирани 11 пијани возачи. На прикажаната фотографија се гледа дека за еден од возачите уредот покажал 2,52 промили алкохол, што е многу високо ниво и покажува неспособност за учество во сообраќајот.
„Во текот на вчерашната вечер (15/16.01.2022) во периодот од 21 до 3 часот спроведена е зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на СВР Охрид, при што санкционирани се 14 возачи. Во истиот временски период спроведена е контрола и на подрачјето на СВР Штип каде се регистрирани 11 возачи кои управувале под дејство на алкохол. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци“, велат од МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паметниот споменик на Прличев вандализирани за нецели…

Нецели 48 часа од поставувањето на паметниот…

Ќучук: Патот на Македонија кон ЕУ ќе…

Патот на Македонија кон ЕУ ќе биде…

Француски адмирал: „Против кинеската морнарица, ќе победиме…

Началникот на генералштабот на француската морнарица во…

Меѓу странците во Велика Британија најчесто се…

Едно од седум деца родени во Велика…

Приведени две лица за изнуда на 20.000…

СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка…