Возел со 2,5 промили алkoxoл: 14 пијани возачи регистрирани во Охрид

t

МВР информира дека синоќа била спроведена неколкучасовна сообраќајна контрола во Охрид и дека за тоа време со дрегер – уред биле регистрирани 14 возачи кои биле под дејство на алкохол. Во исто време спроведена е контрола во Штип, каде се регистрирани 11 пијани возачи. На прикажаната фотографија се гледа дека за еден од возачите уредот покажал 2,52 промили алкохол, што е многу високо ниво и покажува неспособност за учество во сообраќајот.
„Во текот на вчерашната вечер (15/16.01.2022) во периодот од 21 до 3 часот спроведена е зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на СВР Охрид, при што санкционирани се 14 возачи. Во истиот временски период спроведена е контрола и на подрачјето на СВР Штип каде се регистрирани 11 возачи кои управувале под дејство на алкохол. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци“, велат од МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Битиќи: Да изгласаме техничка влада и уставни…

Потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи смета дека…

Галант: Израел не планира трајно да остане…

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска…

Приведен скопјанец кој ја тепал партнерката

Скопјанец кој ја нападнал вонбрачната партнерка во…

Во водите на Дрим е пронајдена автоматска…

На 09.12.2023 во 13:50 часот во Полициското…

Павле Трајанов побара информација од МВР за…

На денешната седница на Комисијата за одбрана…