(Вознeмирувачки фотографии) Cмpзнале до смрт: Пронaјдени тела на 12 мигранти во близина на границата помеѓу Турција и Грција

t

Турските власти пронајдоа 12 тела за кои се верува дека се тела на мигранти кои се смрзнале откако биле вратени во Турција, во близина на турската граница со Грција, јавува АП, повикувајќи се на изјава на турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Тој напиша дека станува збор за 12 од 22-та мигранти што грчките граничари ги вратиле во Турција, додавајќи дека телата на мигрантите биле пронајдени во близина на граничниот премин Ипсала меѓу Турција и Грција, без чевли и облека.

Сојлу ги обвини грчките гранични единици дека се однесуваат сурово, а Европската унија е мека кон Грција.

Турција често ја обвинува соседна Грција дека илегално ги потиснува мигрантите кои сакаат да преминат во Европа, што Грција го негира.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Температура од минус 20 степени Целзиусови забележана…

Времето е невообичаено студено за сезоната на…

ОФИЦИЈАЛНО: Турција го одобри влезот на Финска…

Турскиот парламент синоќа ја ратификуваше одлуката со…

Од што стравуваат? Грција купува израелски ракетен…

Владиниот совет за национална безбедност со кој…

Вучиќ ѝ се заблагодари на Грција за…

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека…

Нов силен земјотрес го погоди регионот Кахраманмарс…

Земјотрес со јачина од 4,5 степени денеска…