(Вознeмирувачки фотографии) Cмpзнале до смрт: Пронaјдени тела на 12 мигранти во близина на границата помеѓу Турција и Грција

t

Турските власти пронајдоа 12 тела за кои се верува дека се тела на мигранти кои се смрзнале откако биле вратени во Турција, во близина на турската граница со Грција, јавува АП, повикувајќи се на изјава на турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Тој напиша дека станува збор за 12 од 22-та мигранти што грчките граничари ги вратиле во Турција, додавајќи дека телата на мигрантите биле пронајдени во близина на граничниот премин Ипсала меѓу Турција и Грција, без чевли и облека.

Сојлу ги обвини грчките гранични единици дека се однесуваат сурово, а Европската унија е мека кон Грција.

Турција често ја обвинува соседна Грција дека илегално ги потиснува мигрантите кои сакаат да преминат во Европа, што Грција го негира.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грците и Бугарите живеат најскромно од цела…

По десет години „финансиско чистилиште“, Грците конечно…

Грција ќе и ги даде на Украина…

Грција нема да ги пренесе во Украина…

Турција уапси 48 осомничени поврзани со ИСИС…

Турција уапси 48 осомничени поврзани со Исламската…

Повторно е отворен граничниот премин Евзони

Од утрово е отворен граничниот премин Евзони…

Силен земјотрес ја погоди Грција

Силен земјотрес со јачина од четири степени…