Волстрит Журнал: Западот стравува од колапс на украинската армија

t

Загриженоста, наводно, доаѓа во време на големи загуби за војниците на Киев за време на неговата контраофанзива.

Официјалните претставници на ЕУ стравуваат дека позицијата на Украина во нејзиниот конфликт со Русија би можела да се „размрда“ оваа зима, објави во понеделникот Волстрит журнал.

Ова се случува, според написот, во услови на големи загуби за киевските трупи за време на нивната контраофанзива која беше лансирана на почетокот на јуни и „нефункционалниот“ воен систем за регрутирање „зафатен од корупција“.

Откако конфликтот со Украина ескалираше во февруари 2022 година, западните држави активно го поддржуваа Киев со испраќање воена помош. Еден месец по завршувањето на конфликтот, земјите-членки на НАТО издадоа заедничка изјава, велејќи: „На Русија и се наметнати големи санкции и тешки политички трошоци… Остануваме решени да одржиме координиран меѓународен притисок врз Русија“.

На крајот на септември, шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, рече дека блокот „ќе стои покрај Украина онолку долго колку што е потребно“.

Меѓутоа, во средината на ноември, украинскиот претседател Владимир Зеленски се пожали дека испораките на помош од Запад се „намалени“. Минатата недела Зеленски во интервју за Фокс њуз призна дека контраофанзивата не поминала според планираното.

Извештајот на Вол Стрит Журнал забележа дека многу од замените во украинската армија се „мажи во нивните 40-ти и често се испраќаат во рововите со премалку обука“.

Во петокот, Роман Костенко, секретар на парламентарната комисија за одбрана, национална безбедност и разузнавање, за украинското радио НВ изјави: „Сите знаеме дека сега имаме проблем со мобилизацијата, можеме да кажеме дека мобилизацијата е неуспешна“, додавајќи дека ако ситуацијата не се менува, ќе има „многу големи проблеми“.

На почетокот на овој месец, Би-Би-Си објави дека околу 20.000 мажи кои се подобни за нацртот ја напуштиле Украина, и покрај забраната за напуштање на земјата за време на воената состојба, која беше прогласена на почетокот на конфликтот. Уште 21.000 се обиделе да побегнат, но биле фатени од властите.

Според рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, до крајот на октомври, Украина претрпе повеќе од 90.000 жртви од почетокот на контраофанзивата. Во средата, Шојгу објави нови бројки кои покажуваат дека силите на Киев изгубиле повеќе од 13.700 повеќе војници само во ноември.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…