Објавено на:

Волстрит журнал: Макрон ќе испрати 1.500 војници во Украина до крајот на април

t

Францускиот претседател Емануел Макрон им порача на Соединетите Држави и НАТО дека нивното вклучување нема да биде неопходно доколку француските трупи бидат погодени во Украина, објави The Wall Street Journal, цитирајќи извори.

Како што наведува изданието, францускиот претседател токму вака одговорил на приговорот на Вашингтон дека испраќањето на Французите во Украина и рускиот напад врз нив може да ги вовлече западните земји во конфликт со Русија.

Во написот се вели и дека во февруари францускиот претседател ги повикал Олаф Шолц и Џо Бајден да ја променат својата стратегија за војната во Украина, заземајќи позиција на „стратешка несигурност“ во однос на Руската Федерација.

Тоа имплицира уверување на Руската Федерација дека Западот е подготвен на сите опции за одговор, вклучително и воен, а не постојано да ги изговара своите „црвени линии“ над кои сојузниците нема да преминат.

Бајден и Шолц одбија, плашејќи се од ескалација и вовлекување на Западот во конфликтот.

Според зборовите на Марија Захарова кои ги пренесуваат медиумите, Париз веќе одобрил околу 1.500 војници за оваа намена, кои се подготвуваат да бидат испратени веќе во април.

„На почетокот на март командата на француската легија на странци го одобри составот на баталјонската тактичка група од околу една и пол илјади луѓе. „Се очекува до крајот на април групата да биде доведена во состојба на целосна борбена готовност за оперативна изведба во украинскиот театар за воени операции“, рече Захарова.

Директорот на Службата за надворешно разузнавање на Руската Федерација Сергеј Наришкин изјави дека Франција веќе подготвила воен контингент.

Тој рече дека доколку бидат испратени, Французите во Украина ќе бидат „легитимни и приоритетни цели“.

На социјалните мрежи се споменува кампот на 15. падобрански полк кај Дижон, каде што проширениот баталјон интензивно се подготвува. Дали да се оди во Украина останува отворено прашање.

Франција и Украина ниту ја потврдија ниту ја демантираа оваа информација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Орбан: Од фразата „мисија на НАТО во…

Од фразата „мисија на НАТО во Украина“…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…

Зеленски ги покани Бајден и Си на…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ги покани…