Објавено на:

Вол Стрит Журнал: Трамп разговарал со Маск да му биде советник ако се врати во Белата куќа

t

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп размислува да работи со бизнисменот Илон Маск како советник доколку тој се врати во Белата куќа по изборите во ноември, објави денеска Вол Стрит Журнал (Wall Street Journal) повикувајќи се на свои извори.

Весникот наведува дека Трамп и Маск разговарале како сопственикот на Тесла може да постигне „формален придонес и влијание“ врз економската и граничната безбедносна политика.

Маск, наводно, го известил републиканскиот кандидат за тоа на кој начин води кампања за влијание чија цел е да ги убеди бизнисмените да не го поддржат претседателот Џозеф Бајден во ноември.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп: Блискиот Исток „тотално надвор од контрола“

Поранешниот американски претседател тврди дека е единствениот…

Трамп: Бајден со политичкиот прогон врз мене…

Рускиот претседател претходно изјави дека обвинението за…

Трамп: Бајден е вистинската закана за демократијата

Поранешниот претседател вели дека предупредувањата на демократите…

Њујорк Тајмс: Лидерите на ЕУ во паника…

Владите на ЕУ испратиле претставници во САД…

Еспер: Трамп ќе направи САД да го…

Без САД да го одржуваат, блокот „ќе…