Објавено на:

Војната официјално “може да почне”: Рускиот парламент едногласно го одобри указот за прогласување на воена состојба во анектираните региони

t

Советот на Федерацијата едногласно го одобри указот на рускиот претседател Владимир Путин за воведување воена состојба во четирите нови руски региони – Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје.


Претходно во денеска, Путин рече дека воената состојба е воведена во регионите ДНР, ЛНР, Запорожје и Керсон од 20 октомври.


Во согласност со член 102 од Уставот, претседателот воведува воена состојба на територијата на Руската Федерација или нејзините поединечни области во случај на агресија врз Руската Федерација или непосредна закана од агресија, со итно известување за тоа до Федерацијата. Советот и Државната Дума. Воената состојба се воведува со претседателски декрет, кој веднаш се доставува на одобрување до Советот на Федерацијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин добил 1,1 милион прашања пред обраќањето…

Повеќе од 1,1 милион прашања беа испратени…

Борел: Помошта за Украина останува блокирана

Министрите за надворешни работи на Европската унија…

Унгарија има услов за да го тргне…

Унгарија ќе стави вето на дванаесеттиот пакет…

Арестович: Време е за мировни разговори

Алексеј Арестович верува дека култивираната личност „херој“…

Висок украински командант: Русија напаѓа на сите…

Ситуацијата на бојното поле останува тешка за…