Австрија започна со задолжителна вакцинација

t

Во Австрија денеска стапи на сила нов закон, според кој вакцинацијата против ковид 19 е задолжителна за сите лица постари од 18 години. Неколку земји воведоа задолжителна вакцинација за постарите лица или медицинскиот персонал, но ова е првата нација во Европа што усвои сеопфатна мерка.

Австриската влада вели дека вакцинацијата е ефикасна во борбата против тешките форми на болеста и дека е потребен закон за да се спречи идно заклучување. Каролин Едштадлер, министерка за Европската унија и устав, вели дека владата е „многу свесна дека ова е навистина голем чекор и навистина тешка мерка“.

„Како политичари, имаме одговорност да се погрижиме здравствениот систем да продолжи да функционира, општеството како целина да може да живее нормално“, изјави Едштадлер.

Сепак, таа вели дека задолжителната вакцинација е „мешање во човековите права, иако во овој случај мешањето може да биде оправдано“, додаде таа.

Задолжителната вакцинација истекува во јануари 2024 година и може да биде завршена порано доколку дозволи пандемијата. Законот стапи на сила на 1 февруари, но надлежните ќе почнат да проверуваат дали граѓаните се вакцинирани дури кон средината на март.

Оние кои ќе одбијат да се вакцинираат ќе се соочат со казни од 600 до 3.600 евра. Исклучоци важат за оние кои не можат да се вакцинираат поради здравствени причини или бремени жени. Околу 72% од Австријците се целосно вакцинирани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео)„Бизнис инсајдер“: Ќе се гради „Дубаи во…

Грција го гради најголемиот и најзелениот паметен…

„Европа повторно голема“ е слоганот на Унгарија…

„MAKE Europe Great Again“ односно „Да ја…

(0:1) Австрија си даде автогол, Франција ги…

Репрезентацијата на Франција потешко од очекуваното ја оправда фаворитската…

(Видео) Невреме во Австрија: Се излеа река,…

Штаерска ја зафати силно невреме пропратено со…

Бајден: Во случај на пораз на Украина,…

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Европа…