Објавено на:

Во автомобил собрале 24 мигранти: Приведени криумчари од Битола

t

На 25.06.2022 околу 10:20 часот на магистралниот пат Гевгелија – Демир Капија, после клучка Марвинци во правец на с.Удово, полициски службеници од Полициска станица „Богородица“ ги лишиле од слобода Б.А.(50) и А.Д.(47), двајцата од Битола, поради постоење основи на сомнение дека извршиле кривично дело криумчарење мигранти.

Имено, при извршена проверка во товарно возило „цитроен џампер“, со прилепски регистарски ознаки,  управувано од Б.А., во кое совозач бил А.Д., биле пронајдени 24 лица мигранти (12 од Пакистан, пет од Сирија, пет од Индија и две од Авганистан).

Во координација со ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција лицата мигранти се сместени во Прифатно-транзитен центар „Виноjуг“ Гевгелија за понатамошна постапка, а по целосно документирање на случајот против двете лица ќе биде поднесена соодветна пријава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фатени живи: Битолчани краделе нафта од машина…

Полициски службеници од Полициското одделение Новаци ги…

Мигранти од Србија донесени во Македонија со…

На 31.07.2022 во 21;45 часот на автопат…

Голема акција во Косово: Уапсени 18 лица…

Косовската полиција објави денеска дека уапсила 18…

Собрал 18 мигранти во полуприколка: Приведен криумчар…

Денеска во 00.15 часот на место викано…