Во Белград протест на српската опозиција, го обвинуваат Вучиќ за кражба на гласовите

t

Стотици демонстранти се упатуваат кон Републичката изборна комисија. Демонстрантите се многу незадоволни, извикувајќи „Крадци, лопови“ и бараат повторување на изборите.

Протестот е организиран од платформата „Србија против насилството“.

„Не го изгубивме Белград, Белград беше киднапиран“, изјавил еден од организаторите.

Раша Недељков од набљудувачката мисија на CRTA изјави дека на денот на изборите ескалирале драстичните злоупотреби на избирачките права.

„Изразуваме голема загриженост во однос на квалитетот на парламентарните избори. Поради обемот и видот на сериозни злоупотреби во Белград, заклучуваме дека резултатите од изборите во Белград не ја одразуваат слободната волја на гласачите кои живеат таму“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот „Military Review“: Воениот баланс на Балканот…

Република Србија е загрижена за својата безбедност…

Благ пораст на цената на становите во…

Индексот на цените на становите РГЗ за…

Пукање во Белград, едно лице е повредено

21-годишен маж вечерва бил застрелан во ногата…

Советот за безбедност на Србија назначи нов…

Советот за национална безбедност на Србија на…

Хорор во Србија: Го убил татко си…

Јожеф М.(37) од Суботица е осомничен дека…