Објавено на:

Во Берово наврна 14 литри дожд на метар квадратен, најниската температура утрово е 10 степени

t

Изминатото деноноќие најмногу дожд наврнал во Берово, 14 литри на метар квадратен, а најмалку во Крива Паланка, Крушево, Маврови Анови и Гевгелија, еден литар на единица површина.

До 08:30 часот се измерени и 8 литри на метар квадратен во Лазарополе, 7 во Штип, 3 во Струмица, како и 2 во Куманово, Битола, Демир Капија и Кавадарци.

Според УХМР, утрово е најсвежо на Попова Шапка и во Лазарополе, 10 степени целзиусови, а максимални 18 степени е во Тетово и Скопје-Зајчев Рид.. Единаесет степени е во Берово, 12 во Маврови Анови, 13 во Крушево и Крива Паланка, 14 во Битола и Охрид, 15 во Прилеп, Виница и Струмица, 16 во Штип, Дебар, Кавадарци и Претор, како и 17 степени во Дојран, Велес, Куманово, Демир Капија, Гевгелија и Скопје-Петровец,

Во текот на денот ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи локално во форма на краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, засилен ветер и услови за изолирана појава на град. Максималната температура ќе биде во интервал од 22 до 27 степени.

Во Скопје променливо облачно со повремен дожд. Попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и услови за појава на краткотрајно невреме. Максималната температура ќе достигне 26 степени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Берово наврна 14 литри дожд на…

Изминатото деноноќие најмногу дожд наврнал во Берово,…

Доаѓа топол бран од Африка: Температури до…

Пред нас е нов бран на повисоки…

Метео: Пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно и…

Времето денес променливо облачно со услови за…

Променливо облачно, претпладне со услови за локален…

На Шапка најстудено, во Гевгелија најтопло

На Попова Шапка утрово се измерени минус…