Објавено на:

Во бомбардирање во Мариупол оштетена е една од најголемите челичарници во Европа

t

Фабриката за челик Азовстал во Мариупол, една од најголемите во Европа, е тешко оштетена во бомбардирање, соопштија денеска украинските власти.

„Уништена е една од најголемите челичарници во Европа. Економските загуби за Украина се огромни“, изјави пратеничката Лесија Василенко, која на својот Твитер профил објави видео на кое се гледаат густи столбови чад како излегуваат од индустрискиот комплекс.

Друг пратеник, Серхи Тарута, на својата Фејсбук страница напиша дека руските сили кои го држат Мариупол под опсада „речиси ја уништиле фабриката“.

Извршниот директор на Азовстал, Енвер Цкитишвили, во видео порака на Телеграм рече дека неговата компанија презела мерки во фабриката од почетокот на руската инвазија на 24 февруари за да спречи загадување на животната средина доколку биде нападната.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Холандија ќе усмрти над 100.000 кокошки поради…

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Ќе се тресе цела Европа! Кина предупредува…

Кина предупреди дека САД би можеле да…

ХОРОР во Србија: Татко си ја убил…

Убиството во Вршац, каде што таткото Марко…

(Фото) Експресно саниран споменикот на Гоце Делчев…

Екипите на ЈП "Комунална хигиена" вечерва експресно…