(Во живо) Мизерија во македонското здравство – „Го укpaдоа венчалниот прстен на жената со која сум од средно“

t

Во втората сезона на Тешки Муабети се анализираше ситуацијата во македонското здравство. Беше спомната и емисијата Јади Бурек каде човек се јави и соопшти дека на никаков начин никој не се погришил за неговата сопруга која е веќе почината.

„Потфрливме за време на короната, здравстевниот систем падна, не заради лекарите туку заради главата која не знаеше да го организира ова. Кога има војна се поставуваат правила, тие се уште немаат правила поставено. Се очекував, но не очекував дека како на поле изгинати луѓе после битка ќе ги ограбуваат пациентите… Не можев да смислам, се навратив во изминатите 30 години, нема такво нешто… Еднаш ми се јави мајка чија ќерка била пронајдена на Водно, жената не можеше да го каже името, а изгубила се и се уште живее во страв од некои служби.” – кажува Јанко.

„Семејството на првата почината од Ковид беше во контакт со нас. Тука имаше многу малверзации, девојката не беше прва заразена туку директорката што одеше на скијање во Италија и Швајцарија. За да се сокрие тоа ја најдоа жената која се врати во Македонија од Италија, а сите нејзини тестови се негативни. Синот го носат на пулмологија, а жената умира во Куманово поради лошата состојба, а постмортем тестовите се негативни. Ја закопуваат жената без да го известат семејството, требаше тоа да го снимаме но утредента луѓетo беа изплашени, ме молеа да не снимам затоа што нешто ќе им направат. Сакал Филипче да сокрие негови другарки, а некој губи член на семејството.”- Вели уредникот на Инфомакс, Александар Митовски.

“Мизерија, човекот се јави кај мене и рече од средно школо сме заедно, прстенот со кој ја венчав и го украдоа… Траорно… Од војна е полошо…” – вели Јанко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Сиљановска си се однесува како по…

Нашата претседателка налик на Бајден, сите државници…

ХОРОР: Марија, мајката на убиеното дете Александар…

„Нефункционалните институции ми го убија детето. Мојот…

Митовски: Никогаш, никому американците не влепиле ваков…

Не дека многу ги почитувам или поздравувам…

(Хит Видео) Вучиќ на ТикТок објави разговор…

На социјалната мрежа веќе го следеа повеќе…

(Урнебесно видео) Левица Аеродром се исмеваат со…

Левица во посета на новите капитални инвестиции…