(Во живо) Не ми е важно дали партиите ќе го признаат пописот или не – Спроведовме попис според актие на ОН и Еуростат

t

Во денешната епизода на Тешки муабети гостин беше директорот на ДЗС, Апостол Симовски.

Водителите објаснија дека има недоследности во бројките кај религиската припадност, односно според податоците се гледа дека од триесетина проценти муслимани, 29% се Албанци. Тоа би требало да значи дека околу 100.000 останати муслимани се Турци, Роми, Македонци муслимани, а според податоците само Турците и Ромите се повеќе од 100.000. Исто така се потенцираше дека пред спроведувањето на пописот, имаше изјави на одредени политичари од албанскиот блок кои кажаа дека нема да го рпизнаат пописот доколку Албанците се под 29%.

Симовски на ова одговори: Мене не ми е важно дали некоја политичка партија ќе го признае пописот или не, важно е дека ние го спроведовме пописот според методологијата на ОН и Еуростат. Важно е и дека Европската Комисија го поздрави спроведувањето на пописот.

Следете ја емисијата во живо на следниот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=651464159262700&notif_id=1649013298184886&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Албанија денеска почнува попис на населението…

Во Албанија денеска почнува една од најзначајните…

На Бугарија и “снема” скоро 845.000 државјани…

Според податоците од последниот попис, за десет…

“Македонски” попис и во Хрватска: Им фалат…

Државниот завод за статистика ги објави конечните…

Јотова: Нема причина да го тргнеме ветото,…

Потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова не гледа…

Спасовски открива дека МВР спречила хакерски напади…

„Ние сме прогласени од Русија за земја-непријател,…