(Во живо) Симовски: Да се спроведеше пописот во 2011 во државата ќе имаше 3 милиони жители

t

Во денешната епизода на Тешки муабети специјален гостин беше директорот на ДЗС, Апостол Симовски кој истакна дека овој попис е поуспешен од претходниот.

“Пописот во 2011 пропадна затоа што за десет дена попишаа повеќе луѓе отколку што имаше во 2001, ако продолжеше тој попис ќе имаше 3 милиони во државата. Сега тоа не можеше да се случи.” – објасни Симовски.


Како е можно да има повеќе малолетни деца на школска возраст отколку повеќе запишани во училиште? – праша Милош, кој објасни дека тоа е една од грешките на пописот.

“Детето може да тргне на школо и после 6 години, сега со возраста има секогаш плус минус 10.000 деца, толкава е отприлика бројката. Овде е секогаш можно да се погреши и разликата е десетина илјади, не педесет илјади.” – рече Симовски.

Следете ја емисијата во живо на следниот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=651464159262700&notif_id=1649013298184886&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јотова: Нема причина да го тргнеме ветото,…

Потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова не гледа…

Спасовски открива дека МВР спречила хакерски напади…

„Ние сме прогласени од Русија за земја-непријател,…

Богоев ја нападна Левица: Кој ве плати…

Потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев смета дека…

Кривични за сите кои учествувале во фингираниот…

Левица не го признава овој попис и…