Во изминатото деноноќие произведени 17.050 MWh електрична енергија

t

АД ЕСМ на 12.03.2023 година произведe 17.050 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 10.677 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 6.373 MWh.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 12.03.2023 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕСМ: Поради пукната цевка, блокот со кој…

Во текот на изминатиот период, како резултат…

Бислимоски: Државата можеше, ама не изгради големи…

Во 30 години независност Македонија како држава…

Кина му помага на партнерот од БРИКС…

Јужна Африка ја доби првата серија кинески…

Левица: Државната ЕСМ Продажба да ја преземе…

Денови повторно е актуелна темата за законската…

Британците предупредија на уште една тешка зима

Сметките за енергија се очекува нагло да…