Објавено на:

Во Ирак соборени два дрона

t

Два дрона утрово со експлозив се соборени пред да ги нападнат трупите на антиекстремистичката меѓународна коалиција предводена од САД во Багдад.

– Цел на двата вооружени дрона беше аеродромот во Багдад, каде се наоѓа воената база на мал број трупи на коалицијата, изјави неименуван извор.


Нападот се случи на втората годишнина од смртта на иранскиот генерал Касем Сулејмани и неговиот соработник од Ирак. Тие беа убиени при американски напад со дрон на аеродромот во Багдад.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен зeмјотрес со јачина од 7,1 степен…

Земјотрес со јачина од 7,1 степени според…

(Видео) Во Украина пристигна вoeна помош од…

Првата пратка од американскиот пакет безбедносна поддршка…

(Фото) Ѓоковиќ се релаксира во Црна Гора,…

Новак Ѓоковиќ се релаксира во Црна Гора…

„Ќе си пykaaт во нога“: Зakaната на…

Доколку се остварат заканите на американскиот претседател…

Украина вoopyжена „до заби“: Се трупаат американски…

Три членки на НАТО - Естонија, Литванија…