Во Маврово половина метар снег, на Попова Шапка 38 сантиметри

t

Највисока снежна покривка од 50 сантиметри утрово има во Маврово, на Попова Шапка е 38, а во Крушево 30 сантиметри.

Најниска темпертаура од -8 степени, пак, е измерена на Попова Шапка, во Маврово -6, Охрид, Битола и Крушево -4. Еден степен над нулата е Штип, Струмица и Демир Капија, во Скопје 3 степени, Дојран 4 и во Гевегелија 6 стпени.

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во северните планински подрачја ќе провејува слаб снег. Ќе дува засилен ветер од северен правец, особено во источните делови. Максималната температура ќе достигне од 3 до 9 степени.

Во Скопје, променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец.

Максималната температура ќе достигне до 8 степени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Метео: Видете какво ќе биде времето денес

Од УХМР јавуваат дека времето денеска ќе…

Снег на Ѓавато: Бидете внимателни на овие…

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Пропаѓањето на американски банки нема да влијае…

Само 6,6 отсто од вкупните обврските на…

(Видео) Израелски историчар од Скопје: Сра*е е…

Несомнено е дека за депортацијата на македонските…

Слаб земјотрес во југоисточниот дел на Македонија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје…