Во Македонија се појави нова подваријанта на омикрон

t

Пет случаи позитивни на подваријантата „стелт oмикрон“ биле детектирани во Македонија, дознава НоваТВ.

Секвенционирањето на примероците, во кои бил детектиран BA.2 сојот, било извршено во приватна лабораторија во Скопје.

-Неофицијално, еден од случаите, кој бил и првиот детектиран „стелт“ во земјава, во епидемиолошката анкета потврдил дека со подваријантата се заразил преку социјализација во земјава и тој не патувал надвор од границите на Македонија. Оттука, останува се поставува прашањето колку долго подваријантата „стелт омикрон“ циркулира во Македонија, пишува порталот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…