Објавено на:

Во немирите во Казахстан досега загинале 164 лица – меѓу нив има и деца…

t

Бројот на загинатите за време на немирите во Казахстан се искачи на 164, јави денеска телевизијата „Хабар 24“, повикувајќи се на податоци на Министерството за здравство.

Според Министерството, во Алмати од избувнувањето на немирите загинале 103 лица. Во регионот Кизилорда загинале 21 лице, 10 лица во областа Жамбил и осум лица во областа Алмати, пренесе руската агенција „Тасс“.


Телевизијата „Хабар 24“ повикувајќи се на податоците од здравствeните власти објави и дека од почетокот на немирите во Казахстан лекарска помош побарале над 2.200 лица.

Од Министерството прецизираат дека вкупниот број на повредени е 2.265. Најголем број се повредени за време на немирите во Алмати – 1.100 лица. Во моментот има 719 лица во болниците низ Казахстан. Од нив, 83 се во тешка состојба.

Меѓу загинатите има и тројца малолетници.

Народниот правобранител во Казахстан ја потврди смртта на двајца тинејџери на возраст од 11 и 15 години, како и смртта на четиригодишно девојче.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дeмaнти од Австралија: „Новак ќе може да…

Крег Тејли, директорот на Австралија опен изјави…

Силен зeмјотрес со јачина од 7,1 степен…

Земјотрес со јачина од 7,1 степени според…

(Видео) Во Украина пристигна вoeна помош од…

Првата пратка од американскиот пакет безбедносна поддршка…

(Фото) Ѓоковиќ се релаксира во Црна Гора,…

Новак Ѓоковиќ се релаксира во Црна Гора…

„Ќе си пykaaт во нога“: Зakaната на…

Доколку се остварат заканите на американскиот претседател…