Во САД за еден ден откажани речиси 1.200 летови поради Ковид-19

t

Американските авиокомпании откажаа речиси 1.200 летови во неделата бидејќи голем број пилоти и членови на екипажот се во изолација поради Ковид-19.

Комерцијалните авиокомпании откажаа 1.171 лет во, до или од САД, според податоците на FlightAware.com.

Тоа е трет ден по ред со голем број откажани летови во САД. За Божик беа откажани 997 летови, а за Бадник речиси 700.

Божиќните празници во САД се совпаднаа со растечкиот број случаи на позаразната варијанта на Ковид-19 – Омикрон, која сочинува три четвртини од случаите во земјата.

Поради Омикрон, кој е со помала веројатност за хоспитализација од претходните варијанти, бројот на случаи се зголеми за 45 отсто на просечно 179.000 дневно во САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Еден од најуспешните Македонци во Америка:…

Се пријавив во Армијата, служев во гарда…

Груби-Агелер: Уставните измени имаат посебно значење како…

Потребата од уставни измени, интеграцијата на земјата…

Лавров: Американската политика на воена конфронтација со…

Политиката на воена конфронтација на САД и…

Паника во САД и Јапонија: Не можат…

Вашингтон и Токио нема да можат да…

Американската амбасада во Тирана со предупредување до…

Американската амбасада во Тирана упати предупредување до…