Објавено на:

Во своето последно интервју Кисинџер објасни што е проблемот во односите меѓу Москва и Вашингтон

t

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер во едно од своите последни интервјуа изјави дека главниот проблем во руско-американските односи е недостатокот на дијалог меѓу земјите, поради што, според него, САД не го разбираат руското размислување.
„Во моментов најголемата тешкотија во односите со Русија е што не слушнавме што мислат сега, бидејќи воопшто нема дијалог со Русија“, рече Кисинџер во интервјуто што го даде за „Политико“ на 18 октомври.


Во текстот се додава дека ова интервју на Кисинџер веројатно било едно од неговите последни.
Коментирајќи го израелско-палестинскиот конфликт, порталот наведува дека Кисинџер верувал дека решението на овој конфликт со две држави не гарантира дека нема да се повтори она што го видовме во последните недели.
„Верувам дека Западниот Брег треба да биде предаден на контрола на Јордан, наместо да се бара решение за две држави, со што една од двете територии ќе биде решена да го уништи Израел“, смета Кисинџер.


Тој, исто така, истакна дека се бара поактивна акција од САД за да се спречи продолжување на конфликтот.
Кисинџер почина на 29 ноември. Поранешниот американски државен секретар стекна слава како една од највлијателните политички фигури во САД, оставајќи значаен белег во историјата на дипломатијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Бајден откри колку американски војници има во…

Во Европа има неколку десетици илјади американски…

„Ќе ги испратиме вашите синови да се…

Познатиот американски новинар Такер Карлсон на социјалната…

(Видео) ЕКСПЛОЗИИ кај американската амбасада во Багдад!

Околината на американската амбасада во специјално обезбедената…