Во Скопје санкционирани 109 возачи

t

На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 109 мерки, во рамки на засилените сообраќајни контроли.

За возење под дејство на алкохол, информираа денеска од МВР, изречени се 26 санкции, 23 мерки за возење повеќе од дозволената брзина и 20 санкции за возење без возачка дозвола.

Изречени се и шест мерки за користење мобилен телефон, седум санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), пет мерки за возач почетник.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, најавуваат од МВР и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МВР: Лице барано со потерница спроведено во…

Денеска (07.04.2024) во 00.05 часот на подрачјето…

Запалена сува трева е причината за пожарот…

Пет патнички возила се зафатени со пожарот…

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…

Двајца возачи се повредени – излетале од…

Двајца жители на Макеоднија завршија во различни…

Србија бара 20.000 професионални возачи!

Соседна Србија бара 20.000 професионални возачи.  Се…