Во Србија парламентот се распушти само по година и пол

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, прво донесе одлука за распуштање на Парламентарното собрание избрано во екот на пандемијата во 2020 година, по само година и половина работа, и распиша вонредни парламентарни избори.

Претседателските избори сѐ уште не се распишани, бидејќи тие како редовни се распишуваат 90 дена пред истекот на мандатот на актуелниот претседател, а гласањето мора да се одржи 30 дена по нивното распишување, па беше најавено дека претседателот на Собранието на Србија ќе ги распише во првата недела од март.

Со почетокот на изборните активности за парламентарните и локалните избори, владејачката Српска напредна партија во вторникот вечерта почна да собира потписи за изборните листи.

Граѓаните на Србија веќе добија информации од Републичката изборна комисија за тоа како ќе изгледаат ливчињата на претстојните избори ‒ пратениците ќе се избираат на сиви ливчиња, а претседателот на сино ливче.

Оваа изборна кампања, која ќе трае нешто повеќе од 45 дена, ќе биде подинамична од кампањата во 2020 година, кога опозицијата ги бојкотира изборите, а Србија победи во Парламентот во кој само 7 од 250 пратеници не ја претставуваат Владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ бара помош од Меѓународната: Реагирајте за…

Српскиот претседател Александар Вучиќ од Њујорк денеска…

Српска листа: Курти продолжува со насилство врз…

„Тој ги третира Србите на Косово и…

Што се случува?! Вучиќ бара итна седница…

Добивме наредба од претседателот на Србија, Александар…

Вучиќ од Њујорк: Не воведуваме санкции за…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за време…

Средба Вучиќ-Ердоган во Њујорк

Претседателите на Србија и Турција, Александар Вучиќ…