Објавено на:

Во Украина пристигна моќно оружје од САД

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска изјави дека Киев добил два противвоздушни системи НАСАМС од Соединетите Американски Држави.

Тоа беше првото признание дека Украина го добила Националниот напреден ракетен систем земја-воздух (NASAMS), кој Киев долго време го бараше и чија испорака беше одобрена од Вашингтон кон крајот на минатиот месец.

„Апсолутно ни треба САД да покажат лидерство и да и обезбедат на Украина системи за противвоздушна одбрана. Посебно сакам да му се заблагодарам на претседателот Бајден“, рече Зеленски.

Во интервју за Си-Би-Ес, Зеленски изјави дека бројот на системи за противвоздушна одбрана што ги добиле не е доволен за одбрана на цивилните инфраструктурни објекти.

„Верувајте ми, не е ни приближно доволно да се покрие цивилната инфраструктура, училиштата, болниците, универзитетите…“, истакна украинскиот претседател.

Зеленски, исто така, им се заблагодари на САД за HIMARS и другите повеќекратни ракетни системи за лансирање, за кои тој тврди дека и овозможиле на Украина да напредува во борбата против руските сили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Костовски: Мицкоски по амбасади ветува дека…

Мицкоски и неговите потпретседатели по амбасади ветуваат…

Албанците поднеле 12 илјади барања за азил…

Не престанува миграцискиот бран на албанските граѓани,…

(Видео) Шокантни детали:  Оружјето што го користел…

Експертите за оружје тврдат дека Давид Козак…

(Видео) Костовски: Не можевме да ги донесеме…

Немаше да ги донесеме измените на Кривичниот…

Богоев: Далеку од реалноста е да се…

Се формира еден европски блок, којшто споделува…