Објавено на:

Во Црна Гора минималната плата ја достигната просечната во Македонија

t

Во Црна Гора од денеска е зголемена минималната плата од 250 на 450 евра, а зголемена е и акцизата за цигарите и ситно режаниот тутун.

Зголемувањето на минималната плата за 200 евра го предложи Владата на Црна Гора, а било поддржано од пратениците на мнозинството во Собранието на Црна Гора, но и опозициските СДП, СД, Бошњачката партија и албанските партии, пренесува Срна.


Според најавите на црногорското Министерство за финансии, годинава може да се очекува значително зголемување на просечната плата која сега изнесува 535 евра.

Во Македонија просечната аплата за октомври е 29 000 денари или околу 470 евра, а минималната е околу 250 евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Трaгедија ја потрeсе Србија: Автомобил со…

Тешка сообраќајна несреќа се случила околу четири…

Стотици илјади риби изумрeле од студот во…

Стотици илјади одгледувани риби угинаа од термички…

Ќе дојдеме до колективен имунитeт, но тој…

Вирусниот имунолог Лука Чичин-Шаин на телевизијата Н1…

Политичка кризa во Грција: Започна тридневна расправата…

Попладнево, во грчкиот Парламент започнува тридневната расправа…

ЕУ вложила 250 милиони евра во медиуми…

Во претходниот период ЕУ одвои 250 милиони…