Вработен во Пошта – Центар Жупа украл над 50.000 евра од сметка на акционерско друштво

t

МВР информира дека ОВР Дебар поднесе кривична пријава против Е.М.(29) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

Според информациите, тој, во текот на 2023 година, како вработен во АД „Македонски пошти“ – подружница во Општина Центар Жупа, со искористување на својата службена положба и со пречекорување на своето службено овластување, од сметката на акционерското друштво извршил неовластено присвојување на парични средства.

Со тоа, пријавениот се стекнал со противправна имотна корист од 3.095.358 денари, околу 50.000 евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украден сеф од објект во Карпош!

Украден сеф од продавница во скопски Карпош,…

Нападнат малолетник во Центар

На 05.04.2024 во 23:30 часот во СВР…

Семејно насилство во Центар: 67-годишната мајка ја…

Денеска во 02.40 часот во СВР Скопје,…

Бог да чува: Малолетник крадел од манастир

На 27.03.2024 во 18.50 часот во Кавадарци,…

На сред ноќ упаднале во домот на…

На 20.03.2024год., во 03:30 часот во Полициската…