Вредноста на златото непрекинато расте и се ближи кон рекордот

t

Златото се задржа на највисокото ниво во последните 13 месеци и може да ја тестира својата рекордна цена, потпомогнато од падот на доларот, зголемените влогови и шпекулациите дека агресивното затегнување на монетарната политика во САД е при крај.

Благородниот метал се затвори над 2.000 долари за унца во вторникот, првпат од март 2022 година, откако податоците покажаа дека во февруари слободните работни места на работодавачите во САД паднаа на најниското ниво од мај 2021 година.

Податоците поттикнаа загриженост дека најголемата светска економија би можела да се движи кон рецесија, истовремено зголемувајќи ја веројатноста дека Федералните резерви дополнително ќе го олеснат циклусот на зголемување на стапката. Падот на доларот оваа недела беше уште еден позитивен знак за бескаматните шипки злато, што може да го тестира рекордното високо ниво од 2.075,47 долари постигнато во август 2020 година.

Цената на златото сега е примарно поттикната од загриженоста за американскиот долар, при што економските фактори покажуваат мала поддршка за валутата, рече Дејвид Ленокс, аналитичар од Сиднеј во Fat Prophets. Златните шипки, исто така, уживаат „премија за безбедно засолниште“ поради финансиските стравови, вклучително и неодамнешната банкарска криза и геополитичките тензии, додаде тој.

Податоците од Анкетата за отворените работни места и прометот на трудот во вторник, или JOLTS, му претходеа на месечниот извештај за вработеноста во петокот, кој внимателно ќе се следи за нови знаци на забавување на американската економија.

Спот златото беше малку променето на 2.021,05 долари за унца во 9:50 часот во Сингапур, откако поскапе за 1,8% во претходната сесија. Индексот на доларот на Блумберг ослабе трет ден. Среброто поскапе по скокот од 4,3% во вторникот, додека платината исто така поскапе, а паладиумот падна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пад на вредноста на криптовалутите денес

Биткоинот падна за 6,12 отсто на 58.346,75…

ЗЛАТО, СРЕБРО И БРОНЗА ЗА МАКЕДОНКИТЕ: Илина…

Илина и Ева Соколовски го развејаа македонското…

Земјите складираат злато

Над 40 тони од благородниот метал беа…

Цената на златото достигна историски највисоко ниво

Цените се зголемуваат во услови на геополитички…

Ново поскапување: Цената на златото е на…

Цената на златото е на шестмесечен максимум.…