Објавено на:

Вртоглав пад на акциите на Гаспром

t

Акциите на Гаспром паднаа до невидени 97 отсто на лондонската берза како резултат на санкциите воведени кон Русија поради инвазијата на Украина. Денеска тие се тргуваа за 0,07 долари, што значи пазарна капитализација од само 248 милиони долари.

На почетокот на годината пазарната капитализација на Гаспром беше 68 милијарди долари.
Настрада и најголемата руска нафтена компанија Роснефт, но помалку – колапс од 67% и акциите се тргуваа за 0,88 долари. Акциите на Лукоил се тргуваа за 0,32 долари, што е пад од 97% од почетокот на годината.


ЕУ, пак, ја забрани продажбата, испораката или извозот на банкноти во евра во Русија, како и инвестирањето во проекти кофинансирани од Рускиот фонд за директни инвестиции.

Европските поделби на најголемата руска банка Сбербанк банкротираат еден по еден. По затворањето на Сбербанк Европа во Австрија и нејзините подружници во Хрватска и Словенија, денеска стана јасно дека слична судбина ќе имаат и нејзините филијали во Чешка и Унгарија.

Причината за тоа е масовното повлекување на депозитите и влошената ликвидност по руската воена инвазија на Украина и санкциите против руските банки. Денеска, Европскиот единствен совет за реструктуирање денеска одлучи дека Сбербанк Европа не е критична за банкарскиот систем на Австрија и затоа не треба да се реструктуира. исцели.

Одлуката значи дека австрискиот финансиски регулатор ќе ги преземе неопходните чекори за ликвидација на локалната филијала на руската банка во наредните денови, а штедачите ќе можат да добијат до 100.000 евра гарантирани депозити.

Истата судбина ги чека и клиентите на нејзината подружница во Чешка, која не е дел од банкарската унија и затоа одлуките ги носи локалната централна банка. Чешката народна банка (CNB) веќе објави дека презема чекори за одземање на банкарската лиценца на Sberbank CZ, a.s. CNB издаде прелиминарна мерка со која се спречува банката да располага со средства и обврски, вклучително и давање нови заеми и прифаќање депозити.

Во Унгарија на барање на локалната Sberbank Magyarország Zrt. Унгарската централна банка (Magyar Nemzeti Bank) нареди кредитната институција да затвори два дена – 28 февруари и 1 март. Централната банка на Унгарија го разгледува статусот на кредитната институција и чека мислење од телото за реструктуирање на ЕУ, соопшти унгарската централна банка.

До 2021 година, Сбербанк има средства во осум земји: Австрија, Германија, Чешка, Босна, Хрватска, Унгарија, Србија и Словенија. Пред воената акција на Русија во Украина, беше објавен план за продажба на дел од нејзините средства во Европа во вредност од 7,3 милијарди евра. Судбината на овој план не е позната. Не е погодена само швајцарската филијала на банката.

Во исто време, западните компании продолжуваат да се повлекуваат од Русија поради нападот врз Украина.

Нафтениот гигант ExxonMobile денеска објави дека ги затвора своите операции во Русија. ExxonMobile, исто така, излегува од заедничките вложувања со Роснефт, како и од еден од најголемите руски проекти за нафта и гас, Сахалин 1. Компанијата ги прекинува сите свои инвестиции во нови проекти во Русија, се вели во соопштението на централата.

Австрискиот нафтен концерн ОМВ конечно се откажа од учеството во два проекти за производство на природен гас во Сибир, соопшти менаџментот на компанијата. Преговорите со Гаспром за купување на речиси четвртина од акциите на рударската компанија во Сибир се прекинати. ОМВ ќе го преиспита и своето учество во гасоводот Северен тек 2, чие лиценцирање Германија го суспендира поради рускиот напад на Украина.

Американскиот производител на авиони Боинг денеска објави и дека го прекинува снабдувањето со резервни делови за руските авиони, како и нивната техничка поддршка. Одлуката на авиокомпанијата дојде еден ден откако ја замрзна обуката во Москва и ја затвори својата канцеларија во Киев.

Двата американски гиганти во областа на плаќањата со картички – Visa и Mastercard, најавија дека ги следат веќе воведените санкции кон Русија и ќе ги прекинат активностите со руските банки. Од вторник навечер им ги блокираа платежните мрежи, поради што клиентите на овие банки не можат да плаќаат со своите картички. Во пракса, во Русија функционираат само картичките, освен Visa и Mastercard. Двете компании исто така истакнуваат дека со запирање на работата во Русија се заштитуваат и од сајбер напади, чија закана е значително зголемена во сегашното опкружување.

Седум руски банки веќе се исклучени од меѓународниот систем за меѓубанкарски трансфери SWIFT – VTB, Russia и Discovery, како и Novikombank, Promsvyazbank, Sovcombank и VEB. Списокот на санкционирани банки се очекува да расте, но Сбербанк и Газпромбанк сè уште не се вклучени, наведува Блумберг.

Од учеството во руските компании и од повлекувањето на рускиот пазар најавено во раните денови на воените дејствија концерни како Бритиш Петролиум, Дајмлер, Шел

и Apple.

Во меѓувреме, руската влада најави дека ќе воведе ограничувања на странските инвеститори да го повлечат својот капитал од Русија. Претседателот Путин вчера издаде декрет со кој се забранува извоз на повеќе од 10.000 договори за американски валути од Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија се договорила со САД за увоз…

Бугарија, за разлика од Полска, откако одби…

Полска се закани: Ќе го тужиме Гаспром…

Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека ќе бидат преземени…

“Гаспром” ја опомени Полска: Или ќе плаќате…

Полска мора да го плати рускиот гас…

(Фото) ЕУ упадна во канцелариите на Гаспром…

Официјални лица на Европската унија ги претресуваат…

Не го сакаат Путин ама не се…

Обединетото Кралство се подготвува привремено да ја…