Објавено на:

Втор ден потрага по малата Данка – Се пребарува куќа по куќа, во потрагата се вклучени дронови и хеликоптери!

t

Од вчера во тек е потрагата по двегодишното девојче Данка Илиќ од околината на Бор. На терен полицајци, пожарникари-спасувачи, припадници на планинската спасувачка служба, припадници на Жандармеријата со кучиња трагачи, ловџии и бројни граѓани. Во потрагата по девојчето се користат и хеликоптери и беспилотни летала со термо камери. Во потрагата може да се приклучат и доброволци во координација со полицијата, вели министерот Братислав Гашиќ.

Полицијата и волонтерите одат од зграда до зграда за да најдат некаква трага која ќе помогне во потрагата по исчезнатиот Данко, јавува репортерот на РТС.

По исчезнатото дете се трага повеќе од 18 часа, а се уште нема информации.

Потрагата се интензивира, а во текот на ноќта пристигнале уште 20-тина возила со жандармеријата.

Градската управа соопшти дека, покрај хеликоптерот, подигнати се и неколку десетици дронови со термоснимачки камери.

Надлежните апелираат до граѓаните да не започнуваат самоиницијативно пребарување, за да не им пречат на искусни и обучени трагачи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На тригодишно девојче од Србија му растат…

Софија од Лесковац, Србија, има три години…

Исчезна 11 годишно девојче во Грција- активиран…

Организацијата „ The Smile of the Child…

Осумгодишно девојче од Охрид со тешка сколиоза…

Осумгодишно неподвижно девојче од Охрид со тешка…

15-годишно девојче и нејзиното бебе исчезнаа во…

15 годишно девојче и нејзиното бебе се…

Втор ден потрага по малата Данка –…

Од вчера во тек е потрагата по…