Вулин: Кој бара крај за Русија бара крај и за Србија!

t

Поранешниот директор на БИА, Александар Вулин, вечерва изјави дека поднел оставка затоа што сметал дека во овој момент нема право да ја жртвува Србија заради својот опстанок на функцијата, нагласувајќи дека нема конфликт меѓу него и претседателот на Србија, Александар Вучиќ.


– „Нема конфликт меѓу мене и претседателот Вучиќ, напротив, благодарен сум што успеав да ја водам БИА. Една година не настапував во јавност, бидејќи директорот на БИА не може и не треба да го прави тоа, но сега можам да се рекламирам. Од првиот ден на моето именување на чело на БИА почнаа притисоците. Решив да поднесам оставка, а не претседателот Вучиќ“, изјави Вулин за Пинк.


Не сакав да учествувам во „антируската хистерија“


Тој истакна дека е еден од ретките министри во Европа кој изјавил дека нема да учествува во „антируската хистерија“.
„Сите што бараа исчезнување на Русија, бараа и исчезнување на Србија. Имав храброст да го кажам тоа. Бев дел од владата која не воведе санкции кон Русија, тоа се плаќа на овој начин. Јас не сум човек на Кремљ, ниту на Вашингтон, ниту на Брисел особено. Јас сум белграѓанец, а и од Бања Лука“, истакна тој.

Вулин рече дека негова задача е да обезбеди никој на територијата на Србија да не може да нападне, ниту американскиот претседател Џозеф Бајден, ниту рускиот претседател Владимир Путин.
„Исто така, никогаш не сме работеле за ниту една моќ, голема или мала. Никогаш не сме споделиле податоци со никого, освен за тероризам. Еден ден откако САД ми воведоа санкции, дојде да ме види шефот на разузнавачката служба на Австрија, а потоа и на Азербејџан. Потоа разговарав со сите началници на службите на Обединетите Арапски Емирати, па отидов во Израел каде што бев со шефот на Мосад. Разговарав со претставниците на Кина, Русија… Го угостив и шефот на француската разузнавачка служба. Сите тие најдобро знаат дека овие санкции се од политичка природа“, посочи Вулин.
Александар Вулин на 3 ноември објави дека поднел оставка од функцијата директор на БИА и во соопштение изјави дека САД и ЕУ ја бараат неговата глава како предуслов за да не се воведат санкции кон Србија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европскиот парламент одобри визна либерализација за Србите…

Европскиот парламент изгласа визна либерализација за имателите…

Предлог за враќање на воениот рок во…

Оценка и предлог за враќање на обврската…

Вучиќ: Ќе му покажеме на светот како…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија…

Советот за безбедност на ОН денеска расправа…

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите…

Земјотрес во Србија!

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според…