Објавено на:

Вулин од Москва: Србија не се откажува од вековното братство

t

Вулин во Москва со заменик министерот за одбрана на Русија: Србија не се откажува од вековното братство.

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин, во рамки на официјалната посета на Москва, се сретна со рускиот заменик министер за одбрана Александар Фомин, при што во таа прилика рече дека Србија на чело со Александар Вучиќ е единствената земја во Европа која има не се приклучи кон санкциите против Русија и антируската хистерија и дека Србија не се откажува од своето вековно братство.

Вулин рече дека Србија е воено неутрална земја која води независна политика, нагласувајќи дека соработката меѓу Србија и Русија во областа на безбедноста е на високо ниво и дека политиката на воена неутралност, која Србија ја води, дава простор за натамошно унапредување и развој на соработката, соопштуваат од Министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европскиот парламент одобри визна либерализација за Србите…

Европскиот парламент изгласа визна либерализација за имателите…

Предлог за враќање на воениот рок во…

Оценка и предлог за враќање на обврската…

Вучиќ: Ќе му покажеме на светот како…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија…

Советот за безбедност на ОН денеска расправа…

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите…

Земјотрес во Србија!

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според…