Објавено на:

Вучевиќ: Американските санкции за Вулин се поради блискоста со Русија

t

Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ изјави дека санкциите што американското Министерство за финансии ги воведе кон директорот на Безбедносно-информативната агенција (БИА) Александар Вулин се јасна порака од Америка во контекст на геополитиката, односно политичката определба. Вулин е непобитен под санкции на САД поради неговата политика и блискост со Русија, рече министерот.


Запрашан за се друго за што е обвинет Вулин, Вучевиќ рече дека „тоа е само политика“, односно политиката на Вулин кон Русија.
„Тој никогаш не ја криел таа политика. Тој никогаш не ја криеше својата идеолошка и политичка определба“, изјави Вучевиќ за РТВ.

Тој нагласи дека тоа што САД воведоа санкции за Вулин не значи дека тој ќе биде сменет, туку дека одлуката ќе ја донесе Советот за национална безбедност.
„Тоа не значи дека Вулин ќе биде сменет. Се подразбира… (Ние како држава треба) добро да размислиме за последиците, последиците, пораките, предупредувањата, причините и последиците“, рече Вучевиќ.


Тој рече дека очекува во наредните денови да се донесат одлуки, односно Советот за национална безбедност, односно секој што е дел од безбедносниот и одбранбениот систем да донесе одредени одлуки, бидејќи воведувањето санкции е „голема предизвик за Србија“.


„Тоа е порака до државата, не само до една партија или еден човек, туку и до истиот човек кој ја персонифицира државата, претседателот Александар Вучиќ“, рече Вучевиќ, кој е и претседател на Српската напредна партија (СНС). .
Според него, за одбранбено-безбедносниот систем на Србија е неспорно дека „нема докази“ дека Вулин имал некаков контакт, или може да биде доведен во контекст на шверц на дрога или други криминални активности кои се товарат против него.
На прашањето дали Србија ќе ги потврди тврдењата дека Вулин е вмешан во меѓународен организиран криминал, шверц на дрога, оружје, злоупотреба на јавна функција и други, Вучевиќ рече дека се ќе биде истражено од државните органи и надлежните обвинителства и служби.
„Ќе го истражиме тоа максимално за наше добро. Тоа значи дека ќе провериме што точно има“, рече Вучевиќ и додаде дека тоа треба да значи дека ќе се покрене постапка во обвинителството, додавајќи дека е прашање на денот и времето кога ќе се изврши проверката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Марија, мајката на убиеното дете Александар…

„Нефункционалните институции ми го убија детето. Мојот…

Вулин се сретнал со Шојгу: Рускиот министер…

Доскорешниот директорот на Безбедносно-информативната агенција на Србија,…

Вулин за оставката: Се закануваа со санкции,…

Александар Вулин, донеодамнешниот шеф на српската Безбедносно-информативна…

МО на Србија: Курти бесрамно лаже, Вучевиќ…

Министерството за одбрана на Србија денеска ги…