Објавено на:

Вучиќ денес на средба со Макрон: 14 теми на разговор

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во Елисејската палата ќе се сретне со претседателот на Франција, Емануел Макрон, на чија покана престојува во официјална посета на таа земја.
Пред Елисејската палата во 20:00 часот ќе се одржи свечен прием со највисоки државни почести за претседателот на Србија.
Предвидено е двајцата претседатели да зборуваат на заедничка конференција што ќе се одржи во Елисејската палата, по што ќе следи гала вечера што Макрон му ја приредува на претседателот Вучиќ.


По ова ќе следуваат приватни разговори.
Тоа ќе биде нивна 20-та средба досега, а претседателот Вучиќ во пресрет на оваа средба оцени дека можеби е најважната средба во последните три децении за нашата земја.
Ова ќе биде најважно, ќе биде стратешка средба, мислам дека и Французите се подготвија за тоа и ние се подготвуваме“, изјави Вучиќ.
Како што најави, ќе се разговара за 14 теми.
Меѓу главните теми се европските интеграции, прашањето за дијалогот меѓу Белград и Приштина, влезот на таканареченото Косово во Советот на Европа, зајакнувањето на билатералната соработка, Експо 2027, ИТ секторот, вештачката интелигенција, земјоделството, посветената индустрија и одбраната, како и нуклеарната енергија.


Кога станува збор за посветената индустрија и одбраната, Вучиќ за тоа одделно ќе разговара со Макрон, но и со францускиот министер за одбрана Себастијан Лекорну, со кого ќе се сретне во вторник.
Тој изјави дека со раководството на Дасо ќе разговара за купување на 12 борбени авиони Рафал.
Исто така, тој денеска ќе разговара и со претставници на француската електрокомпанија (ЕДФ), по што министерот за финансии Синиша Мали ќе потпише меморандум за разбирање со француската електрокомпанија за воспоставување рамка за долгорочен дијалог во областа на енергетската транзиција и нискојаглеродна технологија.
Кога станува збор за нуклеарната енергија, Србија сака да воспостави поблиска соработка со Франција, имајќи предвид дека Франција е водечка земја кога станува збор за нуклеарната енергија во Европа и светот, 70 отсто од електричната енергија ја добива од нуклеарни реактори.
Во текот на денот, претседателот Вучиќ ќе се сретне и со претседателот на францускиот Сенат, Горниот дом на францускиот парламент, Жерар Ларше. Тој денеска ќе положи и венец на спомен плочата „Верност за лојалноста“ во Палатата на инвалидите, во спомен на историското пријателство меѓу Србија и Франција.


„Лојалност за лојалност: во чест на српската војска, херојскиот сојузник на Франција во Големата војна и на српските борци кои загинаа за Франција во заедничката борба против нацистичката окупација“, пишува на оваа комеморативна плоча на која се слави сојузот на српскиот и францускиот народ во две светски војни .
На вториот ден од дводневната официјална посета на Париз, претседателот Вучиќ ќе разговара со претставници на француската деловна асоцијација Движење на француски претприемачи – MEDEF International, како и со претставници на француски компании, кои изразија голем интерес за оваа средба. .
Инаку, Франција е еден од водечките инвеститори во Србија, каде има 120 компании и вработува повеќе од 12.000 работници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Српскиот патријарх се помоли Господ да му…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утрово во…

Мисијата на Србија во ОН апелира до…

Вршителот на должноста во Постојаната мисија на…

Макрон го покани Путин на „Денот Д“…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го покани…

Вучиќ: Србија е нападната на многу расипан…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска по…

(Видео) Франција изгуби контрола над делови на…

Полицијата употреби солзавец и шок-бомби врз демонстрантите…