Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за исклучување на Русија од ОН

t

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските новинари во Њујорк изјави дека е речиси сигурен дека западните сили ќе се обидат да ја исклучат Русија од Советот за безбедност на Обединетите нации, но нагласи дека за тоа е потребно двотретинско мнозинство.

„За тоа е потребно двотретинско мнозинство. Србија за тоа нема да гласа“, изјави Вучиќ.

Според него, такво гласање би било уривање на постоечкиот меѓународен поредок.

„За тоа им е потребно Кина да биде воздржана, или да не вложи вето“, објасни Вучиќ кој додаде дека:

„Тоа не е ни далеку, ни невозможно и на големо се разработуваат планови по тоа прашање. И за нас е тоа катастрофа, барем што се однесува на Косово и Метохија. Тешко време и големо бреме е пред нас“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…